AKP’de Seçim Hazırlıkları Ve Oy Oranları

AKP’de Seçim Hazırlıkları Ve Oy Oranları

AK Parti seçim kampanyasına ilişkin ahzırlıkları yoğun program sonrası bitme aşamasına gelmiştir.  Anayasa ve Başkanlık sistemi için 15 Nisanda tanıtımlarını yapacaklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, ARTER Ajans’ın sahibi tarafından kampanyanın yürütüleceği açıklandı.

AK Parti seçim kampanyası Hep Birlikte Yeni Türkiye slogonu  ile devam edeceklerini belirtti.

Partinin milletvekili aday listesteleri Türk, Kürt, Laz, Roman, Alevi, Sunni  ayrımı yapılmadan her kesimden milletvekiline yer vereceklerini açıkladılar. Özellikle Aydın, Diyarbakır, İzmir gibi muhalif partilerin güçlü olduğu İllerde Başbakan Davutoğlu, kendisi milletvekili adaylarını belirleyeceği belirtildi.

Seçim kampanyasında şarkıları Kürtçe ve Lazca söyleneceği ve listelerin hazırlanmasından sonra dev kampanya ile adayların tanıtılacağı açıklayan Beşir Atalay, milletvekili adayların tanıtımı seçim bildirgesi ile birlikte açıklanacağı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Aralay sunum yaptığı toplantıda son kamuoyu araştırma sonuçlarını şöyle açıkladı. AK Parti’nin oy oranlarında %48-50 bandında, CHP’nin %23-25 bandında, MHP’nin %13-15 olarak belirtirken HDP’nin %8-9 oy aralığında olduğunu açıklayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay HDP’nin barajın altında kaldığını belirtti.

Beşir Atalay Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Nisan ortasından itibaren seçim gezilerine başlayacağını ve 60’a yakın miting yapacağı da belirtildi.

seçim ile ilgili daha detaylı bilgiler için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

bosluk

HDP Alevilerin Desteği İle %12

HDP Alevilerin Desteği İle %12

Başbakan yarımcısı Bülent Arınç HDP’li lerin Alevi’lerin desteği ile %12 alabileceğini belirtti. 7 Haziran genel seçimleri HDP’nin barajı aşacağı ve %10 bandına geleceğini açıkladı. AKP’nin milletvekilli sayısının umduklarının altında çıkma ihtimalinin olmasından söz edildiğini belirten Arınç bu da bizi korkutuyor dedi. Daha önce de Melih Gökçek’in bir yerlere yaranmak için kendisine saldırdığını belirtti. HDP’nin oy oranının %9 olduğunu ancak Alevilerin oyları ile birlikte 12 lere çıktığını belirten Bülent Arınç, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan genel seçimlerde 400 m ancak son durum farklı bir durum gündeme milletvekili istediğini 399’a da razıyım ancak son durum farklı bir tablo ortaya çıkabilir dedi. Bu güne kadar 330’ların altına hiç düşmedik, bu dum da yıpranmamıza sebep olabilir. Ancak Aleviler HDP’yi tercih edeceklerdi, bu ciddi bir katılım olur, Demirtaş’ın projesi bu şekildedir dedi.

Halkın %50 oyunu almış bir Cumhurbaşkanı var, ilan edilmemiş bir başkan gibidir anayasada ki yetkiler mecliste seçilen Cumhurbaşkanı yetkilerinin aynısıdır dedi. Bu yetkiler varken sen başkan seçilemezsin diyemezsin.  Ben farklı bir Cumhurbaşkanı olmak istiyorum diyen birisi var. Eğer bu bir çelişki ise bu anayasayı değiştirmek lazım dedi. Melih Gökçek’in bana çekil git diyor ,ailemi ona çerez edemem, iftirayı, yalanı hoş karşılayamam, Gökçek cemaat desteğiyle seçildi.  2009’da cemaat adına Hüseyin Gülerce geldi, Gökçek’e destek olmamı istedi. Bu adam paralel yapıya okul yerleri verdi. Sayın Cumhurbaşkanımıza yaranmayı istiyor. Bu partiyi haksızlık ve zulüm bitirir dedi. Edilmiş söz sıkılmış kurşun gibidir dedi.

bosluk

Hak-Par Ortak Vatan

Hak-Par Ortak Vatan

Hak-Par Genel Başkanı Fehmi Demir,Öcalan’ın 10 maddelik çözüm önerisi hakkında özellikle ortak vatan vurgusu yaptığını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın kürt sorunu yoktur beyanı’na cevap veren Demir, Abdullah Öcalan’ın mektubunun özünde de kürt sorunu olmadığını aç, ıklıyor dedi. Cumhurbaşkanı başkanlık meselesine kilitlendiğini bütün söylemlerinin bunu üzerine olduğunu Milliyetçi söylemleri öne çıkaran bir politikası var. Her seçimde aynı şeyi yaptığını açıklayan Demir, Erdoğan’ın kürt sorunu yoktur ifadelerine karşılık Ecevit’te kürt sorunu yoktur demiştir ama sorunu çözememiştir dedi. Çözüm süreci için iki tarafta da irade yok, bir çaba içinde değiller. Seçim döneminde bu söylemlerin arttığını seçim sonrasında ise yok olduğunu belirtti.

Seçimlere Parti olarak gireceklerini ve listelerini hazırladıklarını belirten Hak-Par Genel Başkanı Fehmi Demir, HDP’nin bizimle bir görüşmeleri olmadı diyen Demir seçimlere parti olarak gireceklerini açıkladı. Biz halkımıza güveniyoruz, ve halkımızın desteğini almak için elimizden geleni yapacağız dedi. HDP’nin barajı aşamaması ölüm kalım meselesi değil, buna kilitlenmemek gerekir, asıl kilitlenilmesi gereken konunun seçim barajı olduğunu düşünüyorum. HDP’nin barajı geçememesi durumunda bazı partilerin sıkıntı yaşayacağını belirterek, sıkıntı yaşanır, ciddi siyasi istikrar tartışması yaratır dedi. Baştan beri çözüm süreci Kürt sorununu çözmez demiştim, beklediğim sonuçtu. Zaten süreç, toplumun barışmasını değil, silahların bırakılmasını istiyor. PKK silahının Kürt halkına faydası yok, Öcalan’ın kongreyi toplayın silah bırakın söylemini doğru buluyoruz dedi. Seçime girerken birilerinin barajı aşması birilerinin iktidar olması tartışmaları yapılıyor, madem ki her şey bu kadar garanti niye o zaman seçime giriyoruz dedi. Bütün tarafların ve bütün partilerin katıldığı bir süreçte ancak Kürt sorunu çözülür diye HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir açıklamalarda bulundu.

seçim ile ilgili daha detaylı bilgiler için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

bosluk

AKP’nin Politikaları İflas Etmiştir

AKP’nin Politikaları İflas Etmiştir

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, TBMM ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu ile beraberindeki Hattuşa heyetini kabulu sonrasında gazetecilerin Bülent Arınç ve Melih Gökçek ile ilgili sorulara cevap verdi. Son yaşanan olaylarda görüyoruz ki AKP politikaları iflas etmişter. Bu hükümetin artık Türkiye’yi götürbileceği bir yer yok dedi. AKP’nin halkın gözünde güveni kalmamıştır, istikrar ve güveni sağlayacak bir hükümet kalmamıştır dedi. Çorum milletvekili kabulünden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Arınç’ın iddiaları sebebiyle ve soruşturmanın selameti için Gökçek’in görevden alınması gerektiğini ifade ederek, kim paralel, kim parabol ortaya çıkmaya başladı dedi.  Türkiye’yi belirsizlik içinde bıraktılar diyen Oktay Vural, dava adamıyız dediler, millet bunların peşinden bedava koştuklarını anladı artık, dedi. Birbirini suçlamalar daha fazla artacak siz ne gördünüz ki, herkes eteğindeki taşları döküyor dedi. Çorum milletvekili

ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Savcılığın attığı bu adım bu işin üstünü örtmek için olmamalıdır,eğer paralel yapılanma varsa, Gökçek’in ifadeleri dikkate alınmalıdır,  Başbakan dahil bu soruşturmaya dahil edilmesinin gereği ortaya çıkmıştır artık dedi. Oktay Vural testi çatlamıitır, AKP politikaları dökülüyor dedi.

bosluk

Benim İktidarımda yoksulluk sıfırlanacak

Benim İktidarımda yoksulluk sıfırlanacak

Dünya İş Konseyi Liderler Konferansı’n da yaptığı konuşmada iktidara geldiklerinde neler yapmak istediklerini anlattı. Dünya’da ekonomik olarak ilk 10 ekonomisine girmenin yeterli olmayacağını, insani gelişmişlik sıralamasında en üst sıralarda olmak istediklerini ve hedeflerinin önce insanın gelişmişlikleri arasında olmasını istediğini söyledi.

Türkiye’nin gücünden ve imkanlarından yararlanılmadığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, benim Türkiye vizyonumda başarısızlığa yer yoktur dedi. Üreten, ürettiren, yeni buluş fikirler üreten, ürettiren bir Türkiye istiyorum dedi. Türkiye’nin insan gelişmişliğinde, 190 ülkeden 69’un cu sırada olduğunu, baskı rejiminin insan haklarının ihlalleri, yoksulluk ve işsizlikle anılan bir ülke olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin gelir dağılımı nasıl dengelenir sorusu üzerine; Vergi politikaları, kamu harcamaları ve sosyal destek programı ile gelir dağılımının dengeleneceğini belirtti.  Bir ülkede açlık, işsizlik, yoksulluk, sefalet varsa o ülkede barışı ve güveni sağlayamazsınız.  Bizim amacımız, Türkiye’de herkesin işinin, aşının olduğu mutlu ve huzurlubir Türkiye kurmaktır dedi.

Yoksulluğu tamamen sosyal destek programına alarak çözebilirsiniz, temel amacımız mutlu ve huzurlu bir Türkiye’dir dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, ben söz veriyorum 4 yıllık  iktidarımda Türkiye’de yoksulluk ve yolsuzluk sıfırlanacaktır. CHP’nin iktidarında YÖK diye birşey kalmayacağını, tamamen ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Seçim ile ilgili daha detaylı bilgiler için 2015 Seçim Anketi internet sitesinden takip edebilirsiniz. http://www.2015secimanketi.net

bosluk

Adil Gür: MHP Oy Değerlendirmesi

Adil Gür: MHP Oy Değerlendirmesi

7 Haziran Genel Seçimlerinde Adil Gür MHP seçmeninin partiyi ana muhalefete taşıma potansiyeli olduğunu belirtti. AG Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür MHP seçmeninin gelecek kaygısı olduğunu, partinin işsizlik yada eğitim gibi alanlardaki politikalarını bilmedikleri için kaygılandıklarını bunun da oya yansıdığını açıkladı. Bu partinin iktidara gelmekle ilgili hiç bir politikası olmasada kemikleşmiş bir ideolojik damar olduğu gönüldaşlık ilişkisi söz konusu olduğunu belirtti.

Ülkede sandığa giden her iki kişiden biri hayatının bir döneminde MHP’ye oy vermektedir. MHP seçmeninin endişe taşıdığını belirten Adil Gür, acaba Türkiye bölünecekmi, Türkiye toprak kaybedermi endişesi taşıyan halkın oy verdiğini açıkladı. Eğer Ülke ile ilgili bir tehdit algısı varsa tabandan daha çok oy aldığını, tehdit algısı ortadan kalktığında seçmenin küçüldüğünü belirtti. Yapılan saha araştırmalarından çıkan sonuçlara göre MHP’nin %15 olarak hesaplanan oyunun yarısı ideolojik nedenlerden, diğer yarısının da artma potansiyeli yüksek görünüyor.

AKP ve CHP’ye tepki gösteren seçmen MHP’ye kayıyor. MHP seçmeninin çoğunlukla CHP’ye daha yakın yapısı olduğunu belirten Adil Gür, Atatürkçü, ulusalcı bir seçmen karışımı var. Ege, Ak Deniz ve Karadeniz, Orta Anadolu, Doğu Anadolu da yaşayan MHP seçmeni Milliyetçi ve muhafazakar bu kesimi de AKP’ye yakın.

MHP’nin dört seçmeninden üçünün erkek olduğunu, erkek egemen bir yapısının olduğunu söyleyen Adil Gür, AK Partinin çok alt gelir ve eğitim gruplarından beslendiğini, CHP’nin de üst gelir ve eğitim gruplarından oy aldığını, MHP’de Türkiye ortalamasından oy aldığını belirtti.

Seçim ile ilgili daha detaylı bilgiler için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

bosluk


   Genel Başkanlar
Adalet ve Kalkınma Partisi adayları

Ahmet Davutoğlu

Adalet ve Kalkınma Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi adayları

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi

Milliyetçi Hareket Partisi adayları

Devlet Bahçeli

Milliyetçi Hareket Partisi

Demokrat Parti adayları

Gültekin Uysal

Demokrat Parti

Demokratik Sol Parti adayları

Masum Türker

Demokratik Sol Parti

Saadet Partisi adayları

Mustafa Kamalak

Saadet Partisi

Büyük Birlik Partisi adayları

Mustafa Destici

Büyük Birlik Partisi

Bağımsız Türkiye Partisi adayları

Haydar Baş

Bağımsız Türkiye Partisi

İşçi Partisi adayları

Doğu Perinçek

İşçi Partisi

Türkiye Komünist Partisi adayları

Erkan Baş

Türkiye Komünist Partisi

Emek Partisi adayları

Selma Gürkan

Emek Partisi

Millet Partisi adayları

Aykut Edibali

Millet Partisi

Halkın Yükselişi Partisi adayları

Ragıp Önder Günay

Halkın Yükselişi Partisi

Liberal Demokrat Parti adayları

Cem Toker

Liberal Demokrat Parti

Barış ve Demokrasi Partisi adayları

Selahattin Demirtaş

Barış ve Demokrasi Partisi

Milliyetçi ve Muhafazakar Parti adayları

Ahmet Zeki Arslan

Milliyetçi ve Muhafazakar Parti