Ömer Şahin, Partilerin Alacakları Oyları Değerlendirdi

Ömer Şahin, Partilerin Alacakları Oyları Değerlendirdi

Usta gazeteci Ömer Şahin yazısında AKP’nin alacağı oyun en fazla yüzde 41.5 olacağını ekonomik verilere dayanarak açıkladı.

Meydan gazetesinin Ankara Temsilcisi Ömer Şahin, son seçim anketlerini ekonomik verilere dayanarak, 7 Haziran genel seçimlerinde alacakları oyları değerlendirdi. Oy kullanacakların tercihlerini etkileyen faktörlerden en önemlisinin ekonomi olduğunu , istikrar, refah büyüsünün bozulmaya başladığını ve AKP’yi zora soktuğunu, muhalefetin vaadlerine kulak kabartanların sayısının arttığını açıkladı.

Seçmen tercihinin etkileyen bir numaralı etkenin ekonomi olduğunu ve dünde böyleydi bu günde çünkü dünyanın her yerinde her zaman bu şekilde olmuştur dedi. Yolsuzlukların seçmeni etkilemediğini  18-25 Aralık operasyonlarından sonra AKP’nin girdiği seçimleri kazanmasından belli olduğunu belirtti.

Vatandaşın oy verirken “parayı, değerin üzerinde tuttuğu realitesini kabullendi. Muhalefet emekliye, asgari ücretliye, işçi, memura vaadlerini borsa deyimiyle satın alması da bu yüzdendir dedi.

Ekonominin 3 yıldır patinaj yaptığını Cumhurbaşkanı söylemişti. 10 yıl boyunca en başarılı olduğu alan ekonomi ve getirisi olan istikrar avantajını kaybediyor. Bu da vatandaşın cebine yansımaya başladı. Bu nedenle Muhalefetin vaadlerine kulak kabartanların sayısı artmaya başladı.

Seçim ve tahmin işlerinin üstadı Tarhan Erdem, yazısını görünce hatırladım. Elime bir çalışma ulaşmıştı. Ekonomik verilerle  oy arasındaki ilişkiye yönelik çarpıcı bir analizdi. Çalışmayı yapan ekonomistler geçmiş seçimlerde bu yöntem denenmiş ve başarılı olmuştur.

Hesaplama yöntemleri şöyle: Büyüme, satın alma gücü, enflasyon, işsizlik gibi ekonomik parametreleri veri kabul ediliyor. Her veri performansa göre işleniyor. Bu puanlama yöntemlerinden AKP alabileceği en yüksek oy oranı belirlenmiş. Hesaba göre AKP’nin tavan oyu yüzde 41.5 , ekonomistler aynı yöntemle Mayıs 15 gibi yine aynı yöntemle hesaplama yapacaklar, bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.

7 Mayıs 2015
bosluk

GEZİCİ Araştırma Şirketinin Son Seçim Anket Sonuçları

GEZİCİ Araştırma Şirketinin Son Seçim Anket Sonuçları

7 Haziran genel seçimleri yaklaşırken son seçim anket sonuçları GEZİCİ Anket şirketinden geldi. AK Parti oylarında spekülasyon yapmakla suçlanan Gezici anketine göre  göre HDP oyları yüzde 11 olarak barajı aştığını ve meclise gireceğini belirtti. AKP oylarının yüzde 40’ın altına düştüğünü açıkladı.

Gezici araştırma şirketi Nisan ayının son günlerinde halkın nabzını tutarak 20-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 ilinde toplam 4.860 katılımcıyla yapılmış. Araştırma şirketi hata payının güven aralığı sınırları içerisinde %1.5 olduğunu ayrıca kaydetti.

Siyasi partilerin yüzde Türkiye geneli

AKP %38.1

CHP %28.5

MHP %18.0

HDP % 11.0

Milli İttifak %4.1

Diğerleri % 0.3

HDP, Kim kimden oy alacak

Ankete göre HDP’ye gelen oyların % 80’i AKP’den gidiyor. Türkiye’de ki seçmenin

%18-%19’u Kürt seçmenlerden oluşuyor. 2011’de Kürtlerin %50-55’i AK Partiye % 35-37’si BDP/HDP’ye oy verdiği belirlendi.

Gezici’nin önceki oy oranları şu şekilde idi:

AKP %40

CHP%27-28

MHP %17-18

HDP %10-11

SP-BBP % 4.5

olarak oy oranları yapılan anket sonuçları, GEZİCİ Anket şirketi tarafından 20-26 Nisan tarihleri arasında 7 coğrafi bölgede, 36 ilde toplam 4.860 katılımcıyla yapılmış.

 

 

28 Nisan 2015
bosluk

CHP’nin Kürt Sorununda, 27 Maddede Parti Politikaları

CHP’nin  Kürt Sorununda, 27 Maddede Parti Politikaları

    CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kürt meselesinin yasal boyutlarını çözmek için TBMM Başkanlığı’na bu güne kadar 27 yasa teklifi sunduklarını belirterek. işte çözüm süreci için verilen yasa teklifleri.

1- Seçim barajının yüzde 3’e indirilmesi.

2- Siyasetteki dil yasaklarının tamamının sona erdirilmesi.

3- Siyasi partilere devlet yardımının adil olması.

4- TBMM’de bir Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu’nun oluşturulması.

5- Geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimlerin silinmesi amacıyla TBMM’de komisyon kurulması.

6- Adları değiştirilen köy, bucak, ilçe ve diğer yerleşim yerlerinin eski adları, yeni adlarıyla birlikte kullanılması.

7- Dersim arşivlerinin devletin ilgili tüm kurumlarından alınıp TBMM’de toplanarak halka ve araştırmacılara açılması.

8- 21 Mart’ın Nevroz Bayramı olarak, tatil ilan edilmesi.

9- Eski Diyarbakır cezaevinin İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi’ne dönüştürülmesi.

10- Koruculuk sisteminin kaldırılması.

11- Boşaltılan yerleşim yerleri nedeniyle mağdur edilen vatandaşlara yardım yapılmasısını ön görünen yasanın düzenlenerek mağduriyetlerin giderilmesi ve dönüşlerin önünün açılması.

12- Mayınlı arazilerin temizlenip, yoksul köylüye tarım için tahsis edilmesi.

13- Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin özgürce yapılabilmesi için gerekli değişikliklerin yapılması.

14- Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’n da ki ifade özgürlüğünü engelleyen hükümlerin kanun metinlerinden çıkarılması.

15- Uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması.

16- Davaların nakledilerek adil yargılamanın engellenmesine son verilmesi.

17- Özel yetkili mahkemelerin kararları için yeniden yargılanmanın sağlanması.

18- Polisin biber gazı kullanması ve orantısız şiddet uygulamasını önüne geçilmesi.

19- İşkence ve benzeri gayri insani suçlar nedeniyle verilen tazminat kararlarını Başbakana varıncaya kadar tüm sorumlulara rücu edilmesi.

20- Temel Hak ve Hürriyetlerin kullanımı sırasında güvenlik görevlilerinin orantısız şiddetine maruz kalarak ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara nakti tazminat, aylık bağlanması, kamuda istihdam edilmesi hakların tanınması.

21- Adil yargılamayı ve savunma hakkını engelleyen gizli tanık uygulamasına son verilmesi.

22- Faili meçhulde zaman aşımının kaldırılması.

23- Nefret suçlarının zaman aşımına uğramaması.

24- DGM’lerce verilen kararlarda zaman aşımı süresinin düşürülmesi.

25- Hukuka aykırı şekilde elde edilen kişisel verilerin imha edilerek, fişleme uygulamalarına son verilmesi.

26- Ceza evlerinde soyut ve yoruma açık düzenlemelere dayanarak yapılan haksızlıkların engellenmesi.

27- Hrant Dink’in adının İstanbul Şişli’de bir caddeye verilmesi.

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

26 Nisan 2015
bosluk

Akif Hamzaçebi, Yeni Bir Programla Yola Çıktık

Akif Hamzaçebi, Yeni Bir Programla Yola Çıktık

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 7 Haziran genel seçimlerine yönelik olarak açıklanan vaatlerin maliyetinin 57 milyar lira ettiğini söyledi.  Seçim çalışmaları için İstanbul’da Beykoz ilçesini ziyaret eden Hamzaçebi, 1. bölge milletvekilleri ile birlikte CHP İlçe Başkanlığını ziyaret ederek Mahalle temsilciliği açılışında vatandaşlara hitap etti.

Bu seçimde klasik bir iktidar eleştirisi yerine ülke için yapılacakları anlatmayı tercih ettiklerini belirtti. Biliyorsunuz yepyeni bir programla yola çıktık, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı programla ülkemize yaşanacak bir Türkiye vaat ediyoruz dedi. 

Beykoz’da başlıca imar olarak 2B sahaları ile ilgili tüm sorunları biliyoruz. Daha çözülecek problemler var, inşallah 7 Haziran genel seçimlerinde bu sorunları biz çözeceğiz dedi.

Siyasetin amacı insanları mutlu etmektir, biz insanlarımızı mutlu edeceğiz, biliyorsunuz emeklilerimiz bayramlar geldiğinde endişelenirler, ziyarete gelecek torunlara harçlık verip verememe kaygısı taşırlar, biz onların bu kaygısını sıkıntıdan kurtarmak için Bayramlarda iki maaş ikramiye vereceğiz. İktidar sözcüleri hemen telaşla sordular nereden bulacaksınız diyorlar. Bizim hesapsız kitapsız işimiz olmaz uzman kadromuz kuruşu kuruşuna hesap yaptı, bir külfeti yok.

Biz yola çıktık ve hedefimizi de halkın iktidarı olarak belirledik, çalışmaya devam edeceğiz. Bizim çözüm önerilerimiz çok kişiyi ilgilendiriyor. Türkiye’nin tüm kesimleri özlediği barış ve özgürlük ortamına kavuşmasına çok az bir zaman kaldı.

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

25 Nisan 2015
bosluk

Cemil Çiçek’ten Koalisyon Yorumları

Cemil Çiçek’ten Koalisyon Yorumları

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin istkrara  ihtiyacı var ve tek başına bir partinin iktidarda olması gerekir dedi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’de uzlaşı kültürünün olmadığını, bu ülkede koalisyonun başarılı olmadığını belirtti. Başkanlık sistemi konusunda da benzer bir tablonun olduğunun bu konu da da başka bir yöntem bulunması gerekir dedi.

23 Nisan resepsiyonuna ev sahipliği yapan Çiçek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7 Haziran genel seçimleri sonrası oluşabilecek koalisyon sorularına yanıt veren Cemil Çiçek, Türkiye 1950’de çok partili sisteme geçti, siyasi istikrarın yarısı koalisyon hükümetleriyle geçti, birlikte uzlaşı kültürü olmadı. Çiçek 4  partinin tutuklu vekiller konusunda uzlaşamadığından örnek vererek sıkıntılı maddeler konusunda her hangi bir adımın atılamadığını belirterek, Türkiye’nin koalisyon yürütemediğini, Cumhuriyet kurulduğundan beri 62 hükümet kurulduğunu, neredeyse senede bir hükümet kurulduğunu ve koalisyon hükümetlerinin başarısız olduğunu belirtti.

Cemil Çiçek, anayasa yapılmasıyla ilgili Türkiye’nin mevcut anayasa ile devam edemeyeceğini, 4 partinin anlaşıp yeni anayasayı çıkarmaları gerektiğini belirterek yoksa başka bir uzlaşı yolunun bulunması gerekir dedi. Yeni anayasa konusunda meslek odalarının da çok büyük katkılarının olduğunu, yeni anayasa yaparken sıfırdan değil, herhalde bunlar da değerlendirilir dedi.

Cemil Çiçek, yeni anayasa konusunda ümidiniz var mı sorusuna, bir parti başkanlık sistemi istiyor, iki parti parlamenter sistem diyor, bir orta yol görünmüyor, başka bir yöntem bulmaları gerekiyor dedi.

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

24 Nisan 2015
bosluk

CHP Gündem Değerlendirmeleri

CHP Gündem Değerlendirmeleri

Seçim vaatlerine ” ergen psikolojisi” diyen Başbakan’a sert çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, Davutuğlu bize kaynak soracağına, bildirgenin nasıl kaybolduğunun hesabını versin. Üzerindeki vesayeti atabilmiş mi?  CHP Lideri Erdoğan’ın propagandalarına sessiz kalan YSK’yı da adil davranmamakla suçladı.

Mersin Tarsus ilçesindeki Şişecam fabrikalarını gezen ve çalışan işçilerle yemek yiyen Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesini açıkladıktan sonra il gezilerine dönen Kılıçdaroğlu, daha sonra işadamları ve sivil toplum örgütleriyle buluştu, ardından da partisinin aday tanıtım toplantılarına katıldı.

 Bülent Arınç’ın eğer israf olmasaydı vergi almaya gerek kalmazdı sözü üzerine Kılıçdaroğlu biz israfı önleyeceğiz, Davutoğlu’na da sen bütçeyi parlamentodan geçirirken sayıştayın raporu neden gelmedi, harcamaların bile hesabını vermedin, sarayın maliyeti niye halka açıklanmıyor var olan kaynak kimin için kullanılacak bunu hesabını millete versinler dedi.

Özgür iradesi olmayan birinin o koltukta oturmaması lazım dedi. Seçim bildirgesi hazırlayıp 70 milyona sunuyorsun, efendim sayfalar kaybolmuş, sen çocuk mu kandırıyorsun. 17-25 Aralığın hesabını veremeyen Başbakanın kaynak sormaya hakkı yoktur dedi. Kim olursa olsun YSK’nın kurallara uymayanları uyarması lazım , geçmişte de adil değildiler şimdi de adil değiller dedi.

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

23 Nisan 2015
bosluk

ANAR CHP ve HDP Kampanyalarını Değerlendirdi

ANAR CHP ve HDP Kampanyalarını Değerlendirdi

 Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, seçim beyannamelerinin açıklanmasından sonra değerlendirme yaparak, siyasal partilerin seçmenler üzerindeki etkilerine değindi. Muhalefetin daha önceki yaşadığı seçim tecrübelerinden yola çıkarak ekonomi ağırlıklı bir beyanname hazırladığına değinerek, pozitif bir kampanyayı negatif kampanyaya dönüştürdüklerini söyledi.

Uslu CHP ve HDP amaçları iktidar olmak değil, asıl amaçları AK Partiyi engellemek, bu da seçmende negatif bir etki yapmaktadır dedi. HDP’nin seçim beyannamesi hazırlamak için boşuna yorulduğunu söyleyen uslu HDP’ye oy verecek seçmeninin ne dediğine bakmadan oy vereceğini belirtti.

 3 Partinin yaşadığı daha önceki seçim tecrübelerinden dolayı , ideolojik tartışmaların kendilerine oy kazandırmayacağının bilincinde olarak hareket ettiklerini söyledi. Onun için rekabet etmekten korkuyorlar dedi. Muhalefetin ekonomi odaklı seçim beyannamelerine odaklı seçim hazırlığı yapması, pozitif kampanya yaptıkları anlamına gelmez. Ben en azından  böyle düşünüyorum. Aslında her iki partinin de iktidar olma niyetleri yok. Hedeflerinin iktidar olmak olmadığını görebiliyorum, kendilerine oy verilmesinin nedenleri olarak AKP’den kurtulmak, bunun üzerine inşa yapıyorlar dedi.

CHP’nin 2011 seçimlerinde vaatleri çok tartışıldı, seçmen sadece kampanya dönemimdeki vaatlere bakarak oy vermiyor, dolayısıyla uzun vadeli bakarlar olaya. CHP aşırı vaatlerinden dolayı yüzde 26 oy almıştı, bu seçimde de halkın benzer bir reaksiyon vereceğini düşünüyorum.

Ayrıca seçmen vaatlere değil itibara ve ehliyete bakarak oy veriyor diye belirtti.

HDP’ye oy verecekler siyasal vaatlere değil rasyonel beklentilere oy verecek. HDP seçmeninin kafası karışık, daha çok tepki oyları alıyor. AKP’den rövanş alma oyları olacak, HDP’ye bakmaksızın oy verecekler.

Son araştırmamızı bütün partiler seçim beyannamelerini sunduktan sonra sahaya çıkacağız.

Bu nedenle mayıs başında tekrar sahaya çıkacağız, yeni araştırmadan sonra kamuoyuna daha gerçekçi bir tablo ile karşılarına çıkacağız dedi.

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

22 Nisan 2015
bosluk

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Düello Daveti

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Düello Daveti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim vaatleriyle ilgili kaynak eleştirilerine cevap vererek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na gel ekranlarda tartışalım bende size kaynakları nereden bulacağımı açıklayayım dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim vaatleriyle ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in eleştirilerinede cevap verdi. Kılıçdaroğlu vergi toplama olmak üzere alan bilgisinin olmadığını ve ders verebileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eleştirilerine seçim bildirgesini tartışmak üzere ekrana davet ederek gel tartışalım teklifinde bulundu.

NTV Habere konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik vaatlerine , ilişkin iktidar partisinden gelen eleştirileri cevapladı.

Yüksek Seçim Kurulu, Milletvekili geçici aday listesinde Atilla Sertel’in adaylığının “Basın İlan Kurumu’n daki görevinden istifa etmediği” gerekçesiyle yapılan itiraz sonucu düşürülmüştü. Kılıçdaroğlu, ön seçime girdi ve kazandı, şikayet edenleri araştırıyorum, kim yaptıysa kesinlikle partide kalamayacaklardır dedi.

Sayın Bakanı bekliyoruz gelirse seviniriz, bize üye olsun diyen Kılıçdaroğlu Bakan Şimşek’in partimize katılırsa memnun oluruz dedi. Bakan Şimşek CHP’nin ekonomisini eleştirerek kaynak bulurlarsa oy vereceğim demişti.

Bizim amacımız sosyal devlet inşa etmek.Sosyal Devlet, ailenin çocuğunun, yaşlısı işsizin geleceğini güvence altına almaktır dedi. Kaynak sorunu olmadıklarını belirterek, bütçeye gerçek anlamda yük diye tanımladığımız harcama 720 liralık aile sigortası olacak, kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarını sileceğiz. Bizim hedefimiz tek başına iktidar olmaktır dedi. Ben siyaseti zenginleşme değil, halka adanmışlık olarak gördüğünü ülkede çocuklar, aileler mutlu olsun dedi.

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

21 Nisan 2015
bosluk

HDP İsviçre’de Sandıklardan Birinci Parti Olarak Çıkacak

HDP İsviçre’de Sandıklardan Birinci Parti Olarak Çıkacak

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, inanıyorum ki İsviçre’de sandıklarda birinci parti olarak HDP çıkacak dedi. Demirtaş,  genel seçim çalışmaları için İsvire’nin Fribourg kentinde düzenlenen mitingde seçmenlere seslendi. 

Mayıs ayında yurt dışında oy kullanmaya başlayacak olan gurbetçilere seçim öncesi miting yapan Selahattin Demirtaş. umut ediyorum ki bu tarihi dönemde ülke dışında , dünyanın bütün ülkelerinde, özellikle burada İsviçre’de partimizin yeni HDP’nin çınarına gönül veren  Türkü, Kürdü, Çerkezi, Arabı, Lazı, Boşnağı, Alevisi, Sunnisi, Hristiyanıyla bütün ezilenlerin umudu haline gelmiş partimizi burada birinci parti yapacaksınız. 

Demirtaş inanıyorum ki İsviçre’de sandıklardan Partimiz birinci olarak çıkacak dedi.

Hükümeti eleştiren Demirtaş, hala ülkemiz dünyanın en yoksul ülkeleri arasında , sadece son altı ayda dolar karşısında dünyada en fazla Türk parası değer kaybetti.

   Seçim sonuçlarının açıklanacağı 7 Haziran akşamındaki zafer anını düşüneceğiz dedi.

Siz buradan izleyeceksiniz, sandıklar açılmaya başlayınca göreceksiniz verdiğiniz hiç bir oy boşuna gitmeyecek dedi. Göreceksiniz attığınız hiç bir adım boşuna gitmeyecek, hiç bir slogan boşa gitmemiş, hiç bir oy boşa gitmemiş olacak dedi. Zafer sizin emeğinizin sonucu olacak şeklinde konuştu.

  7 Haziran’da bunu hak etmek için sıkı çalışmak lazım dedi. Selahattin Demirtaş, çalıştığımız zaman kazanabileceğimizi defalarca ispatladık. Yeter ki ciddiyetle çalışmalarımızı devam ettirelim. Barajı geçmemiz bizim çalışma emeğimize bağlı bunun için çok çalışacağız dedi. 

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

19 Nisan 2015
bosluk

Bülent Arınç’tan Özeleştiri

Bülent Arınç’tan Özeleştiri

Bursa’da partisinin verdiği ahde vefa yemeğinde konuşan  Başbakan Yardımcısı Bülent  Arınç, 13 yıllık iktidarımızın her tarafı altın yazılarla başarılarla dolu dedi. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde partilileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, israf konusunda, yemek duası ile ilgili bir fıkra anlatırken israf konusuna değinerek, bu konuda karnemiz kırık dedi. Allah israf edeni sevmez, milletvekili de , anne baba olarak ebeveyn olarak israf etmeyiniz dedi. Bizim inanç ve geleneklerimiz, ekmek kırıntılarını bile ziyan etmemekten geçer.

Daha önceki seçimlerde diğer bir partilerin ittifak yaptıklarını hatırlatan Bülent Arınç, AK Partiyi zayıflatabilmek hükümete çelme takabilmek için içeride ve dışarıda şer odakları var. Kapatmak istediler kapatamadılar, bölmek istediler bölemediler. Bu gün kurulan tuzakları da atlatacağız, bunların hiçbirisi bizi yolumuzdan alamaz. Bunlarla vakit geçirmeyeceğiz, çok çalışacağız dedi. Türkiye’nin tökezlemesini ve güçsüzleşmesini isteyen güçler var, ifadelerini kullandı.

7 Haziran milletvekili genel seçimlerinde hedeflerinin Avrupa’da 1 milyon kişiyi sandığa getirmek olduğunu söyledi. Biz sadece Türkiye’de değil.  Avrupa’da kullanılan oylarında %60’ını alıyoruz dedi. Önemli bir konu da bir çok parti barajı bile geçemeyecek dedi. Avrupa’da işsizlik çok fazla, Türkiye’de ise işsizlik oranı %45’ler de dedi.

Diğer partiler devlet idaresini bilmiyorlar diyen Bülent Arınç, son yapılan anketlere göre CHP’nin oy oranı %25, MHP’nin oy oranı ise %15 civarında. Kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakacağız. Önümüzde ki seçim için daha çok oy, daha çok çalışma ilkesi göstereceğiz dedi.

 

Seçim haberleri ve Milletvekili adaylarını takip etmek için buraya tıklayarak 2015 Seçim Anketi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

18 Nisan 2015
bosluk


   Genel Başkanlar
Adalet ve Kalkınma Partisi adayları

Ahmet Davutoğlu

Adalet ve Kalkınma Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi adayları

Kemal Kılıçdaroğlu

Cumhuriyet Halk Partisi

Milliyetçi Hareket Partisi adayları

Devlet Bahçeli

Milliyetçi Hareket Partisi

Demokrat Parti adayları

Gültekin Uysal

Demokrat Parti

Demokratik Sol Parti adayları

Masum Türker

Demokratik Sol Parti

Saadet Partisi adayları

Mustafa Kamalak

Saadet Partisi

Büyük Birlik Partisi adayları

Mustafa Destici

Büyük Birlik Partisi

Bağımsız Türkiye Partisi adayları

Haydar Baş

Bağımsız Türkiye Partisi

İşçi Partisi adayları

Doğu Perinçek

İşçi Partisi

Türkiye Komünist Partisi adayları

Erkan Baş

Türkiye Komünist Partisi

Emek Partisi adayları

Selma Gürkan

Emek Partisi

Millet Partisi adayları

Aykut Edibali

Millet Partisi

Halkın Yükselişi Partisi adayları

Ragıp Önder Günay

Halkın Yükselişi Partisi

Liberal Demokrat Parti adayları

Cem Toker

Liberal Demokrat Parti

Barış ve Demokrasi Partisi adayları

Selahattin Demirtaş

Barış ve Demokrasi Partisi

Milliyetçi ve Muhafazakar Parti adayları

Ahmet Zeki Arslan

Milliyetçi ve Muhafazakar Parti